Hora, Ondřej – Suchanec, Miroslav – Horáková, Markéta – Rákoczyová, Miroslava – Sirovátka, Tomáš
Zhodnocení krátkodobých a střednědobých dopadů vybraných programů APZ realizovaných v roce 2014 s důrazem na situaci dlouhodobě nezaměstnaných
Praha: VÚPSV, v. v. i. – výzkumné centrum Brno, 2018. 151 s., lit., obr., tab., příl. – ISBN 978-80-7416-336-4
Monografie je součástí projektu „Vyhodnocování účinnosti a efektivity realizace opatření APZ“, který byl financován z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR.
Předkládaná evaluační studie se zabývá vybranými programy APZ, jež byly poskytnuty uchazečům o zaměstnání v roce 2014. Ve studii jsou sledovány programy Odborných praxí pro mladé lidi do 30 let, rekvalifikace, společensky účelná pracovní místa a veřejně prospěšné práce. Kromě jejich dopadu na zaměstnanost se studie zaměřuje na analýzu opatření z hlediska cílenosti (tj. ke kterým skupinám nezaměstnaných byly jednotlivé programy směřovány) a z hlediska řešení dlouhodobé nezaměstnanosti. Cílenost a dopady programů na účastníky vyhodnocuje na základě dat o všech uchazečích o zaměstnání evidovaných Úřadem práce ČR. Na základě provedené analýzy se celkově jeví účinnost programů APZ jako dobrá, zejména pokud jde o účinky SÚPM, a v případě dlouhodobě nezaměstnaných. Účinnost programů Praxe pro mladé do 30 let, Rekvalifikace a VPP na odchod z registru se také částečně projevuje, ale není ve srovnání s kontrolní skupinou příliš výrazná. V případě Praxí pro mladé a Rekvalifikací to lze chápat též jako důsledek nízké cílenosti k více znevýhodněným uchazečům, v případě VPP je to důsledek charakteristik programu (záměrně jde jen o dočasné umístění).