Výzkumná pracovnice VÚPSV, v. v. i., Lucie Vidovićová hovořila pro ČRo Plus o dopadech koronavirové krize na seniory a o dokumentu „Seniorské desatero“

30. prosince poskytla Lucie Vidovićová, výzkumná pracovnice VÚPSV, v. v. i., a Masarykovy univerzity, Českému rozhlasu Plus rozhovor o dopadech koronavirové krize na seniory a o dokumentu Seniorské desatero.

Text s plným názvem „Seniorské desatero (nejen) pro časy koronaviru aneb Na všech životech záleží“ zformulovala letos v červnu  Pracovní skupina Rady vlády ČR pro lidská práva zřízená k řešení diskriminace na základě věku a ochrany práv starších osob. Na textu se podílela rovněž zmocněnkyně pro lidská práva Helena Válková. Vláda ČR se má  Seniorským desaterem zabývat počátkem  příštího roku.

Lucie Vidovićová, členka zmíněné pracovní skupiny, v dnešním rozhovoru pro ČRo Plus hovořila mimo jiné o problému věkové diskriminace a o potřebě rozlišovat mezi jednotlivými skupinami seniorů a zohledňovat jejich specifické potřeby. Poukázala na to, že se někdy nepřesně zachází s pojmem sociální distance,  a na to, že některá ze zvolených proticovidových opatření měla velmi závažné dopady na psychiku mnoha seniorů.

 

Seniorské desatero navazuje na tzv. Galwayskou výzvu („Bojujme proti vyloučení a věkové diskriminaci starších lidí během pandemie COVID-19: čtyři klíčová sdělení“), kterou podepsali i další výzkumní pracovníci/-ice Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí, v. v. i.

 

Rozhovor s dr. Lucií Vidovićovou je k přehrání zde:    https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/plus/21/2020-12-30   (v čase od cca 7:08:50).

 

Dokument Seniorské desatero (nejen) pro časy koronaviru aneb Na všech životech záleží je dostupný zde: https://www.vlada.cz/cz/ppov/zmocnenkyne-vlady-pro-lidska-prava/aktuality/seniorske-desatero-nejen-pro-casy-koronaviru-aneb-na-vsech-zivotech-zalezi-182207/

 

Český překlad Galwayské výzvy: https://www.ageismus.cz/

Kategorie Aktuality CZ.