FÓRUM sociální politiky 3/2022
FÓRUM sociální politiky
odborný recenzovaný časopis
3/2022
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
vždy nás těší, když i v rubrice recenzovaných článků můžeme přinést takové, k jejichž tématu právě probíhá velmi živá společenská debata, či dokonce legislativní proces. Letos v únoru vyvolal záměr české vlády zrušit navýšení plateb za státní pojištěnce vypjaté diskuse, v květnu pak dvě ministerstva představila pravidla automatické valorizace plateb veřejného zdravotního pojištění za státní pojištěnce. Jedna z recenzovaných statí nynějšího vydání Fóra sociální politiky se zabývá právě způsoby určování výše plateb za státní pojištěnce v českém systému veřejného zdravotního pojištění. Autor předkládá kromě analýzy dosavadního způsobu stanovení výše pojistného za státní pojištěnce i několik variant. Současný model určování daných plateb dosáhl − podle autorem uplatněných kritérií − neuspokojivých výsledků.
[...]
S přáním inspirativního čtení a příjemně stráveného léta
Petr Šafařík, šéfredaktor
Prodlužující se pracovní dráhy, digitalizace, propouštění a gender v peněžnictví
Alena Křížková
Abstrakt
Tento článek se zabývá strukturou zaměstnanosti starších osob v sektoru peněžnictví v ČR a zkušenostmi žen a mužů 50+ s prodlužováním pracovního života a s propouštěním v souvislosti s probíhající digitalizací a reorganizací v tomto oboru. Soustředíme se na to, jak možnost propouštění pro nadbytečnost vnímají starší zaměstnaní v tomto oboru v souvislosti s jejich měnícími se pracovními podmínkami. Kvalitativní výzkum zaměřený na pracovní podmínky a zkušenosti s propouštěním a odchodem do důchodu žen a mužů 50+ ukázal, že starší zaměstnaní jsou významně ohroženi propouštěním, které pro ně představuje zdroj stresu. Muži vnímají propouštění spíše se sebevědomím a zvažují nebo realizují odchod do předčasného důchodu, pokud nemají živitelské závazky. Pro ženy a muže s finančními závazky v rodině není předčasný důchod alternativou. Ženy prožívají prodlužující se pracovní život spíše s obavami z propouštění a v zaměstnání zůstávají déle než by chtěly, přičemž se snaží akumulovat vyšší příjem pro budoucí důstojný důchod.
Klíčová slova: prodlužování pracovního života; propouštění pro nadbytečnost; digitalizace; peněžnictví; genderové nerovnosti; ageismus
Alternativy určování výše plateb pojistného za státní pojištěnce
Daniel Mechl
Abstrakt
Článek se zabývá způsoby určování výše plateb za státní pojištěnce v systému veřejného zdravotního pojištění. V první části jsou popsány systémy financování zdravotnictví, které jsou ve světě obecně využívány, tedy soukromý a veřejný systém zdravotního pojištění. Dále autor shrnuje způsoby stanovení výše plateb za státní pojištěnce v ČR. Ve druhé části článku předkládá analýzu současného způsobu stanovení výše pojistného za státní pojištěnce a zvažuje několik variant. Na základě získaných výsledků autor konstatuje, že nejvíce vyhovující metodou je varianta pracující s mediánovou mzdou. Zato současný způsob určování plateb za státní pojištěnce dosáhl nejméně uspokojivých výsledků a lze jej tedy označit za nejméně vhodný.
Klíčová slova: zdravotní pojištění, Česká republika, státní pojištěnci, vyměřovací základ, alternativy
Zelená dohoda může být sociálně progresivní
Kateřina Davidová
Článek shrnuje aktuální vývoj ohledně Zelené dohody pro Evropu s důrazem na ty části, které se budou nejvíce dotýkat socio-ekonomických oblastí. Text argumentuje, že Zelená dohoda pro Evropu může být cestou k sociálně spravedlivé transformaci na nízkoemisní ekonomiku, EU ale musí začít dodržovat princip „znečišťovatel platí“ a přestat rozdávat povolenky zdarma velkému průmyslu. Nově navrhované zpoplatnění emisí uhlíku v sektorech dopravy a budov pak má potenciál být sociálně progresivním nástrojem, ale pouze pokud výnosy budou recyklované zejména mezi nejzranitelnější obyvatelstvo. Rozhodování o využití výnosů bude ovšem na členských státech, které by tento aspekt zelené transformace neměly podcenit.
Konvivialita a konvivialismus
Jiří Silný
Článek objasňuje vznik a význam pojmů konvivialita a konvivialismus a poukazuje na různé vrstvy společenské reality, které s pojmy souvisí. Hlavní část textu se věnuje konceptu konviviality, jak jej používal Ivan Illich, a jeho aktualizaci v okruhu autorů a podporovatelů prvního (2013) a druhého (2020) konvivialistického manifestu, které se snaží o vyjádření ideologie konvivialismu. Konvivialismus usiluje o formulování společných humanistických základů moderních emancipačních proudů i spirituálních tradic. Stať zmiňuje i propojení mezi konvivialitou a konceptem nerůstu.
Proměny sociální otázky
Jan Keller
Castel, Robert: Les métamorphoses de la question sociale. Une chronique du salariat. Paris: Fayard 1995.
Článek pojednává o jedné z nejčastěji citovaných prací francouzské sociologie a sociální politiky. Robert Castel se v ní zabývá problémem sociální integrity a rozebírá procesy, které ji ohrožují. Studuje vývoj otázky sociální od její prehistorie v podmínkách předmoderní společnosti až do její aktuální podoby v době současné. Zavádí v této souvislosti termíny „dekonverze“ a „negativní individualismus“ či „individuum z nedostatku“, které jsou široce diskutovány a přejímány řadou badatelů. Jeho práce je upozorněním na to, že ekonomický růst a organizační inovace nejsou ještě samy o sobě zárukou sociální integrity, mohou naopak přinášet nové formy jejího ohrožení.
Nová monografie VÚPSV/RILSA
KUCHAŘOVÁ, Věra − NEŠPOROVÁ, Olga − SVOBODOVÁ, Kamila − HÖHNE, Sylva − PALONCYOVÁ, Jana: Úplné rodiny s dětmi [Complete Families 2021]. Praha: VÚPSV, v. v. i., 2022. 211 s. − ISBN 978-80-7416-429-3 (print), ISBN 978-80-7416-429-3 (pdf); https://katalog.vupsv.cz/fulltext/vz_502.pdf
Case manažer v systému sociálních a zdravotních služeb
Michaela Šímová
Článek se zabývá rolí case manažera v systému sociálních a zdravotních služeb, přibližuje jeho kompetence a odpovědnosti a dává je do souvislosti s cílovou skupinou seniorů. Stárnoucí populace a měnící se vzorce nemocnosti mají za následek vyšší počet lidí se sníženou soběstačností. Case manažer může být jedním z klíčových nástrojů komplexní péče o takové seniory a důležitým prvkem při hledání funkční spolupráce zdravotnických a sociálních služeb v české realitě sociálně zdravotního pomezí.
The New World of Work
Jan Mertl
Vaughan-Whitehead, Daniel − Ghellab, Youcef − Munoz de Bustillo Llorente, Rafael (eds.): The New World of Work − Challenges and Opportunities for Social Partners and Labour Institutions. Cheltenham, Northampton: Edward Elgar, 2021, 635 stran, ISBN 9789220342343[Print], 9789220342336 [Web PDF].
Kniha se věnuje zásadnímu tématu sociální politiky: trhu práce a sociálnímu dialogu. Zahrnuje zkušenosti z různorodých evropských zemí, jejich srovnání a obecnější vymezení dlouhodobých trendů v této oblasti. Nezapře instituci vydavatele (Mezinárodní organizace práce), a to v pozitivním slova smyslu: prezentuje jednotlivé nástroje a postupy sociálního dialogu s cílem dobrého fungování trhu práce v měnících se podmínkách. Lze ji proto doporučit čtenářům zajímajícím se o politiku zaměstnanosti a trh práce obecně a rovněž reprezentantům jednotlivých zájmových skupin, respektive účastníkům kolektivního vyjednávání.
Listina v kontextu společenských změn
Vladimír Barák
Kudrna, Jan (ed.): Listina v kontextu společenských změn (K 30. výročí jejího přijetí). Praha: Wolters Kluwer ČR, 2022, 300 stran, ISBN: 978-80-7552-076-0.
Sborník je výstupem z odborné konference k 30. výročí přijetí Listiny základních práv a svobod československým Federálním shromážděním. Editor Jan Kudrna pracoval s více jak dvacítkou textů elitních právníků, kteří Listinu komentují, hodnotí a vysvětlují z pohledu své právní specializace. Výsledná publikace je velmi kvalitní, umně sestavená a představuje Listinu nejen jako fenomén právněteoretický, ale rovněž prakticky uchopený coby dokument významný pro fungování společnosti jako celku. Lze ji doporučit především těm, kteří se blíže zajímají o problematiku lidských práv, zaujme ale rovněž čtenáře sledující politické dění posledních dekád.
Novinka z činnosti VÚPSV/RILSA
VÚPSV/RILSA odstartoval historicky první plošný sběr dat o kvalitě výkonu sociální práce v ČR.
Nový policy paper VÚPSV/RILSA
Porozvodová péče o děti ve veřejném mínění a možné implikace
Výzkumný ústav práce a sociálních věcí ve své ediční řadě policy papers poskytuje dobře srozumitelný vhled do vybraných témat sociální politiky a doporučení pro rozhodovací sféru.
BARVÍKOVÁ, Jana − HÖHNE, Sylva − PALONCYOVÁ, Jana − ŽÁČKOVÁ, Lucie: Porozvodová péče o děti ve veřejném mínění a možné implikace [Post-divorce care for children in terms of public opinion and the possible implications].
Praha: VÚPSV, v. v. i., 2022. 17 s. (Policy Papers VÚPSV, v. v. i., č. 1/2022) − ISSN 2695-1029; https://old.rilsa.cz/download/policy-papers-vupsv-v-v-i-c-1-2022/?wpdmdl=15428&refresh=62adda45895a11655560773.