Výzkumný pracovník VÚPSV/RILSA Vlastimil Beran v rozhovoru pro Český rozhlas o sociálních dopadech současného inflačního zdražování

V úterý 23. srpna se stanice Českého rozhlasu Radiožurnál a Plus ve své společné relaci „Hlavní zprávy – rozhovory, komentáře“ věnovaly také tomu, jak se se současným inflačním zdražováním vyrovnávají české domácnosti, zejména ty seniorské.

Výzkumný pracovník VÚPSV/RILSA Vlastimil Beran v uvedené relaci ČRo upozornil na to, že pro mnohé samostatně žijící seniory představovaly výdaje za potraviny, bydlení a energie problém již v roce 2017, tj. v době konjunktury. Odkázal na zjištění studie VÚPSV Zpráva o hospodaření seniorských domácností 2010–2015. Podle Vl. Berana současné inflační zdražení zvýraznilo problém existující již delší dobu.

K chystanému vládnímu úspornému tarifu u plateb za energie Vlastimil Beran varoval, že bez účinné pomoci se dostanou do velice těžké sociální situace nejen samostatně žijící senioři, ale i mnohé seniorské páry a samoživitelé/-ky. Upozornil i na to, že ani valorizace důchodů současnou krizovou situaci nijak nezlepší u příjemců nízkých penzí.

Ohledně zjednodušení žádostí Ministerstvem práce a sociálních věcí se výzkumný pracovník VÚPSV/RILSA vyjádřil pochvalně, zároveň však apeloval na to, aby se nepřeceňovala digitalizace dané administrativy, neboť řada potenciálních žádatelů hlavně z řad seniorů se k internetovým formulářům nedostane nebo s nimi nedokáže pracovat bez pomoci terénních sociálních pracovníků.

Daná část pořadu Českého rozhlasu „Hlavní zprávy – rozhovory, komentáře“ je k poslechu zde: https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/plus/36/2022-08-23 (rozhovor k tématu začíná v čase cca 12:19:57 nahrávky, výroky Vlastimila Berana z VÚPSV/RILSA jsou od času cca 12:21:53).

Zmíněná odborná monografie Zpráva o hospodaření seniorských domácností 2010–2015 je v plném znění dostupná zde: https://katalog.vupsv.cz/Fulltext/vz_444.pdf

Kategorie Aktuality CZ.