projekt TD010220
Návrh informačního systému o rodinách imigrantů ze třetích zemí
K tvorbě fundované imigrační politiky, která bude podporovat integraci imigrantů a sociální kohezi, je třeba informací o skladbě a fungování imigrantských rodin. Tomuto účelu by měl sloužit informační systém o rodinách imigrantů ze třetích zemí, ze kterého by bylo možno odvozovat představy o budoucích společenských potřebách a investicích spojených s imigrací do České republiky. Informační systém by měl usnadnit získávání dat o struktuře rodin imigrantů, místu jejich pobytu a jejich potřebách. Tyto informace jsou velmi významné při tvorbě a implementaci státní integrační politiky reflektující kapacitu sociální infrastruktury (trhu práce, institucí pro přípravu na povolání, základního, středního i vysokého školství, zdravotnictví, sociálního zabezpečení, kultury apod.).
Metodika využívání poznatků o rodinách imigrantů při zjišťování potenciálních nároků sociálního systému, které jsou spojené se slučováním rodin
Metodika mapuje předpoklady a navrhuje postupy pro práci s poznatky o rodinách imigrantů při hodnocení sociálních a ekonomických dopadů migrace a integrace rodin na fungování státu a potenciálních nároků migrace rodin na sociální systémy. Vyhodnocování dopadů migrace a integrace na sociální systémy z rodinné perspektivy umožňuje věnovat pozornost skutečnostem, které nelze dostatečně reflektovat pouze při využití individuálních údajů (např. velikost rodin, počet zaopatřených a nezaopatřených dětí v rodinách žijících v ČR a v jiných zemích, ekonomická aktivita a příjmová situace rodinné jednotky, využívání dávkových systémů ze systému sociálního zabezpečení apod.). S využitím poznatků o rodinách cizinců může sociální infrastruktura společnosti (trh práce, vzdělávací instituce, zdravotnictví, sociální zabezpečení, kultura apod.) lépe reagovat na stávající trendy. Metodika sleduje některé podobné cíle a v některých ohledech navazuje na metodiku pro tvorbu informačního systému o rodinách imigrantů.
Výstupy implementační fáze projektu
Všechny tři výše uvedené výstupy projektu č. TD010220 byly využity při implementaci tohoto projektu v letech 2015 -2017. Cílem implementace a výzkumných aktivity realizovaných s využitím uvedených výstupů bylo zprostředkovat stěžejní informace o cizincích z třetích zemí a jejich rodinách žijících na území Hlavního města Prahy, které je z různých důvodů účelné zohledňovat při aktivitách na poli integrace cizinců, a jako takové by měly být odpovídajícím způsobem reflektovány také při tvorbě aktualizované Koncepce hl. m. Prahy pro oblast integrace cizinců a navazujících akčních plánů Koncepce hl. m. Prahy pro oblast integrace cizinců. Pro potřeby implementace byly výzkumné nástroje a postupy analýzy navržené a ověřené v rámci projektu TD010220 upraveny tak, aby nově získané poznatky mohl ve své činnosti využít odběratel poznatků získaných při implementaci, tj. Integrační centrum Praha, o.p.s, případně i další subjekty, které o tyto výstupy projeví zájem.
Výstupy implementace projektu v roce 2016
Vybrané údaje o cizincích z třetích zemí a jejich rodinách v hlavním městě Praha Charakteristiky cílové skupiny relevantní z hlediska opatření a aktivit Akčního plánu Koncepce hl. m. Prahy pro oblast integrace cizinců /Pavel Bareš, Danica Schebelle, Jan, Kubát, Zdeněk Uherek. Praha: VÚPSV, v. v. i.; Etnologický ústav AV ČR, v. v. i., 2016.
Shrnutí hlavních zjištění a implikace pro praxi - 2016
Přílohy:
Příloha č. 1 – Údaje z CIS k 30.6.2016
Příloha č. 2 – Vybrané údaje o rodinách s CTZ dle SLDB 2011
Příloha č. 3 – Profil dotázaných rodin žijících v HMP
Příloha č. 4 – Profil osob žijících v dotázaných rodinách
Příloha č. 5 - Specifikace oblasti analýzy a použitých dat
Výstupy implementace projektu v roce 2015
Vybrané údaje o cizincích z třetích zemí a jejich rodinách v hlavním městě Praha Charakteristiky cílové skupiny relevantní z hlediska opatření a aktivit Akčního plánu Koncepce hl. m. Prahy pro oblast integrace cizinců /Pavel Bareš, Danica Schebelle, Jan, Kubát, Zdeněk Uherek. Praha: VÚPSV, v. v. i.; Etnologický ústav AV ČR, v. v. i., 2015.
Shrnutí hlavních zjištění a implikace pro praxi - 2015
Přílohy: